Toto období je provázeno četnými změnami v oblasti ekonomické i společenské. Nový pohled na svět si vynucuje nový způsob života a přehodnocení vztahu k člověku. V bohaté objednávce výtvarných děl sice stále ještě přetrvávají náboženské motivy. Postupně jsou však nahrazovány náměty z antické mytologie. Jejím prostřednictvím se dostává ke slovu i sportovní tematika.
Pozvolný průběh renesance v různých zemích dokládá cestopis Václava Šaška z Bířkova a tím i odlišné pojetí některých sportovních disciplín u nás a v zahraničí.
Z nástěnných maleb v paláci Schifanoia ve Ferraře se dozvídáme o sportech a hrách, které se provozovaly v určitých měsících. (závody v běhu, štafetový běh, lov, závody na oslech a koních...) V jeho velkých sálech určených ke hrám a slavnostem se nám dochovaly malby Sebastiana Filippi (např. Házení velkým míčem, Rohování, z roku 1560). Najdeme zde i další sportovní disciplíny jako: míčové hry, hod diskem, hra s obručí, hod těžkým kamenem, zápas ve volném stylu, koňské závody, plavání i tanec.
Nový vztah k životu a jeho pozemským radostem, osvobozených z přísných norem středověké společnosti, se odráží v pořádání velkolepých slavností a her jako např. závody gondol, vystoupení žonglérů, kejklířů a divadelních představení.
Po dlouhém odmlčení obnovuje renesanční umění také kult nahého těla. Je podrobeno nejen anatomickému zkoumání, ale je také proměňováno, aby se objevily ideální proporce a nebo základní anatomické míry. Z autorů zabývajících se anatomií těla jmenujme alespoň Leonarda da Vinciho a Albrechta Durera.
Typickým hrdinou zobrazovaným renesančními umělci byl Herkules. Dočkal se však několika podob, protože do jeho ztvárnění se čím dál tím více promítá stupňující se individualismus umělce. I biblické postavy byly zidealizovány do atletických postav či siláckých vzezření.
V tomto období se tedy umělci zaměřili na zobrazování kultu lidské krásy, her šlechty, slavností, lovu, koňských závodů a míčových her. Nejlepším dochovaným dokladem nám mohou být nástěnné malby v sálech paláců, fresky, koberce, ale i malé obrázky na truhlách.
Žádné komentáře:
Okomentovat