Romantismus vystupuje proti svazujícím normám a zvyklostem klasicismu a dovolává se práva umělce na svobodu tvorby a individuálnost výrazu. Nejčastějším námětem výtvarných děl se stala příroda a její krásy. Romantici se tak mohli v klidu zahloubat do svého podvědomí a nikým nerušeni tiše trpět. Dokladem toho může být obraz P.J.Loutherbourga Lavina v Alpách, v jejímž podtextu vyzní “hrůzná krása přírody”, která je blízká romantickému cítění.
Pozvolna se zvyšuje cestovní ruch, který je především zaměřen na horské masivy. Do popředí se dostávají snahy objevovat místa, kde ještě nikdo nebyl. Objevuje se výrazná dobová tendence - “být prvním anebo dosáhnout cíle jiným, novým svérázným způsobem”. To jsou vlastně začátky sportovní motivace. Pozvolně vzestupuje éra moderního sportu. Zachycují se profesionální boxeři, hráči kriketu, veslaři, starty balónů, ale i dětské a lidové pohybové hry a zábavy.
Nákladnou olejomalbu mistrů vystřídala kolorovaná kresba a zejména tzv. sportovní tisky. Byly to grafickou technikou pořízené originály olejomaleb. Později převzaly funkci jakési sportovní obrazové reportáže. Krajinomalba se stále více zaplňuje postavami provádějících nějakou aktivní činnost.Závěrem lze tedy říci, že romantismus je velmi bohatý na díla se sportovní tematikou. Ke rozvoji nových sportů též velkou měrou přispěla společenská a politická situace. Jako další příklady si uveďme několik dalších romantických obrazů se sportovní tematikou. (veslař, profesionální boxeři, plachetnice
Žádné komentáře:
Okomentovat