Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Obchodní zákoník

3. Obchodní zákoník
V obchodním zákoníku se uvádí, že podnikatelé jsou povinni vést účetnictví v rozsahu a způsobem stanoveným zvláštním zákonem. Podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku účtují v soustavě podvojného účetnictví o stavu a pohybu obchodního majetku a závazků, čistého obchodního jmění, o nákladech, výnosech a zisku nebo ztrátě podniku. Pokud zvláštní zákon nestanoví jinak, účtují podnikatelé, kteří jsou zapsáni v obchodním rejstříku v soustavě jednoduchého účetnictví. Novela obch. zákoníku umožňuje těmto podnikatelům účtovat v soustavě podvojného účetnictví, pokud v něm budou účtovat po celé účetní období.

4. Zákon o účetnictví 363/1991 Sb.
účinnost od 1. 1. 1992, plně se začal používat od 1. 1. 1993 (reforma uce). Poprvé v historii českého uce je uce upraveno zákonem. Přijetím tohoto zákona došlo ke zrušení jednotné soustavy sociálně ekonomických informací JSSEI a ke zrušení informační soustavy v organizaci ISO (uce, kalkulace, rozpočetnictví, statistika, operativní evidence).
Část I. - Obecná ustanovení
Tento zákon stanoví rozsah a způsob vedení uce pro všechny PO a dále pro FO, které provozují podnikatelkou nebo jinou výdělečnou činnost, pokud prokazují pro daňové účely své výdaje ve skutečné výši. Tyto osoby se považují za účetní jednotky. (FO není úč. jedn., pokud neeviduje své výdaje, může je uplatnit paušálem - procentem ze zisku).
ÚJ účtují v soustavě podvojného nebo jednoduchého uce, účtují o skutečnostech, které jsou předmětem uce, do období s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí. Úč. obdobím je kalendářní rok.
ÚJ, které jsou PO, vedou uce ode dne svého vzniku až do dne svého zániku, FO ho vedou po dobu, po kterou provozují podnikatelskou nebo jinou výdělečnou činnost. Jsou povinny dodržovat účtové osnovy a postupy účtování, uspořádání položek úč. závěrky.

Žádné komentáře:

Okomentovat