Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Živnosti ohlašovací

Živnostenský zákon dále dělí ohlašovací živnosti na živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnosti volné.
Podmínkou provozování živností řemeslných je odborná způsobilost získaná vyučením v oboru, přičemž za řemesla lze považovat jen ty činnosti, které jsou výslovně uvedeny v příloze č.1 živnostenského zákona. Tato odborná způsobilost je zvláštní podmínkou provozování živnosti, kterou musí odpovědný zástupce vedle všeobecných podmínek také splnit. Jako příklad uveďme např. řeznictví a zámečnictví.
Zvláštní podmínkou provozování živností vázaných je prokázání odborné způsobilosti jiným způsobem než vyučením v oboru (v zásadě je požadována vyšší kvalifikace než pouhé vyučení), přičemž živnosti vázané jsou uvedeny v příloze č. 2 živnostenského zákona. Jedná se např. o vyučování řízení motorových vozidel nebo podnikání v oční optice.
Živnosti volné jsou živnosti, pro jejichž provozování zákon nevyžaduje prokazování odborné ani jiné způsobilosti. K získání živnostenského oprávnění pro tyto živnosti musí tedy odpovědný zástupce splňovat jen všeobecné podmínky provozování živnosti. Seznam oborů živností volných je stanoven nařízením vlády č. 140/2000 Sb. Jedná se např. o různé druhy maloobchodů a velkoobchodů.

Žádné komentáře:

Okomentovat