4. euromenový trh (eurotrh) - špecializuje sa na transakcie s pôžičkovým kapitálom v euromenách. Za tieto sa považujú voľne vymeniteľné peňažné jednotky, ktoré sú mimo rámca kontroly emitujúcej krajiny. Vo svete sa voľne premiestňujú vo svojej národnej forme a využívajú daňové, úrokové a iné výhody v porovnaní s národnými menami. Súčasťou euromenového trhu sú tzv. „offshore“ centra, ktorých vedúcou zložkou je Londýn. Offshore znamená, že ide o finančné trhy mimo kontinentu. Týmto termínom sa označujú kontrakty, ktoré prebiehajú mimo bankového systému krajiny. Súčasne sú tieto transakcie mimo kontroly a zákonodárstva vládnych orgánov. Tieto centrá majú minimálne daňové a devízové obmedzenia (Bahamy, Panama, Singapur).
Medzinárodný finančný trh vystupuje z teritoriálneho hľadiska vo forme jednotlivých finančných centier:
1. Londýn – najvyšší finančný trh, z hľadiska časového pásma vystupuje ako prestupný trh pre americký a európsky trh. Ďalšími centrami sú: Paríž, Frankfurt, Viedeň, Zurich.
2. severoamerické trhy – New York, Philadelphia, Chicago, Miami.
3. Tokio – postupne sa stáva dominantným trhom, jeho význam rastie v dôsledku perspektívy yenu, stať sa rozhodujúcou, rezervnou a transakčnou menou.
4. finančné trhy na blízkom a strednom východe – Bairut, Dubai, Bahrain, Abu-Dhabi.
5. finančné trhy juhovýchodnej Ázie – Singapur.
6. austrálsky finančný trh – Sydney.
Žádné komentáře:
Okomentovat