1.1. Funkcie finančného trhu
Podstatná úloha finančného trhu v trhovej ekonomike je presun voľných peňažných
prostriedkov z prebytkového sektora do deficitného sektora.
- prebytkový sektor - obyvateľstvo, zahraničie (stávajú sa primárni veritelia)
- deficitný sektor - podniky, priemysel, obchod, školstvo, zdravotníctvo (=dlžníci finančného
trhu)
V ekonomike sa stretávame so 7 základnými funkciami:
1, depozitná funkcia – finančný trh prostredníctvom inštitúcií vytvára priestor pre úspory a ich uloženie do relatívne málo riskantných projektov.
2, funkcia zabezpečenia bohatstva – finančný trh ponúka možnosť uchovania bohatstva (hodnoty) kým pri investovaní do vecí (príp. autá, stroje) hodnota klesá, v prípade c.p. sa hodnota zvyšuje.
3, funkcia likvidity – bohatstvo vo forme rôznych finančných nástrojov možno rýchlo vymeniť za hotovosť s veľmi malým rizikom straty.
4, úverová funkcia – vyjadruje úlohu finančného trhu pri poskytovaní úverov, pre financovanie spotreby a investičných výdajov. Finančný trh umiestňuje prostriedky tam , kde je to najviac potrebné.
5, platobná funkcia – na finančnom trhu je vybudovaný mechanizmus pre realizáciu platieb.
6, funkcia ochrany proti riziku – finančný trh ponúka firmám, obyvateľstvu i vládam ochranu proti riziku (životné, zdravotné, majetkové) v podobe poistných zmlúv.
7, politická funkcia – finančný trh sa stal hlavným kanálom, prostredníctvom ktorého vláda realizuje svoju politiku.
Finančný trh funguje tak, aby dal do rovnováhy úspory s reálnymi úsporami. V tomto systéme podporuje rozvoj perspektívnych a životaschopných podnikových subjektov. Plní i selektívnu funkciu.
Žádné komentáře:
Okomentovat