Schumpeter J. A. (Rakúska škola) - pôvod má v Čechách, rozvíja neoklasickú t. úroku a kapitálu tým, že hovorí: "Jediným zdrojom úroku je priemyselný rozvoj a rast." Kapitál definuje ako reálne kapitálové statky z hľadiska ich fcii v reálnej výrobe. Podobné názory mal aj Hayek.
Táto t. predikovala rozhodovanie sa ek. subjektov na KT na úrovni mikroek. skúmania - skúmala jednotlivcov. Nezohľadňovala zmeny v reálnych dôchodkoch a v reálnom produkte, ktoré môžu veľmi významne ovplyvniť dopyt po investíciách, veľkosť úspor... = nezohľadňovala makroek. danosti KT.
b) t. v rámci tzv. peň. koncepciu - kapitál a úrok vysvetľujú len ako peň. javy
- najvýzamnejším predstaviteľom: Keynes, ktorý sa zaslúžil o odstránenie klasickej dychotómie (oddelenie reálnej a peň. ekonómie). Definoval peniaze ako súčasť majetku, bohatstva - uchovávateľ hodnôt. Jeho významný prínos = zavádza makroek. súvislosti do t. kapitálu a úroku, všíma si vpylv zmeny dôchodkov a reálneho produktu na investície. V čom sa jeho koncepcia líši od klasickej školy? --> úrok je to odmena za zriekanie sa likvidity, čiže je to platba za použitie vzácneho zdroja peňazí. Podľa Keynesa veľkosť úspor závisí od výšky dôchodku a od sklonu domácnosti k spotrebe a objemu investícii je určnený tým, aké majú firmy podnety k investovaniu, pričom určitú úlohu tu hrá aj hraničná efektívnosť kapitálu, ktorá určuje hranicu spolu s úr. mierou, u ktorej sa nové investície budú zvyšovať. Reálna koncepcia vychádzala z toho, že úrok je len reziduálny dôchodok - odsudzoval sa úrok. Aj Keynesova t. úroku a kapitálu mala určité nedostatky - vyvolala búrlivú diskusiu - vynorili sa otázky:
* či úrok ovplyvňuje iba výšku investície, a nemá vplyv na úspory?
* či výška investícii spätne neovplyvňuje výšku úroku?
==> reálna koncepcia dala na ne odpoveď, Keynes nie
Žádné komentáře:
Okomentovat