Zákulisné – oblasti, v ktorých si jedinci chystajú rekvizity a pripravujú sa na interakciu vo formálnejších prostrediach, pripomínajú tak zákulisie divadla. Keď sa ocitnú ľudia bezpečne „za oponou“ môžu si dovoliť dať priechod pocitom a spôsobom správania, ktorým sa „na javisku“ zámerne vyhýbajú.
[Keller]
. téma rutiny pri výkone rolí, „herci“ si spravidla neuvedomujú, že ich pretvárka je vedená pomerne jednotvárnymi pravidlami a šablónami = sociálne rituály – spoločenský život v modernej spoločnosti je sériou drobných konverzačných ceremónií, ktorých účastníci sa navzájom uisťujú, že pred ostatnými vyzerajú tak ako by chceli. Tieto ceremónie nie sú samoúčelné a aktéri nimi zároveň potvrdzujú svoje mocenské pozície vo svete formálnych organizácií.
. Goffman ukazuje spôsoby, akými ľudia pri vzájomných interakciách svoju skutočnú totožnosť skrývajú v snahe ukázať idealizovaný obraz seba samých.
Erik Homburger Erikson
[Ondrejkovič]
. nadväznosť na tradíciu S. Freuda – prienik psychoanalytických konceptov do teórie socializácie. Na rozdiel od Freuda sa nevenuje patologickým jedincom, podstatou jeho snaženia nájsť spojenie medzi indivíduom a spoločnosťou a prekonať ich protirečenia.
. fázu detstva interpretuje na báze inštinktov (ako Freud), ale túto teóriu rozvíja ďalej, obohacuje ju o sociokultúrny proces učenia + v teórii zahŕňa aj vek dospelosti – prekonáva tým psychoanalytickú redukciu na ranné detstvo. Ústredným pojmom jeho teórie: identita, kríza identity.
Žádné komentáře:
Okomentovat