4. – 5. Morálka ako predmet sociologického výskumu
Morálka spoločnosti nie je izolovaný jav a nedá sa odizolovať od iných sfér spoločenského života – t.j. keďže sa morálka v spoločnosti vyvíja spolu s inými stránkami spoločenského života, nedá sa sociologicky o nej vypovedať všeobecne. V jej spoločenskej existencii si sociológ musí všimnúť:
Keďže morálka vystupuje ako spôsob orientácie v axiosfére, jej konkrétna podoba vždy súvisí s tými hodnotami, na ktoré sa orientuje spoločnosť (morálka je vždy súčasťou hodnotového systému danej spoločnosti)
Keďže morálka vyjadruje záujmy konkrétnych spoločenských skupín, jej podoba a charakter závisia od orientácie a charakteru týchto záujmov
Keďže morálka obsahuje určité normy a vzory správania, ktoré sú prispôsobené požiadavkám a situáciám každodenného života, na jej konkrétnu podobu majú teda vplyv zmeny životných situácií, ktoré priamo ovplyvňujú morálnu voľby (morálka často závisí od faktorov mimomorálnej povahy)
Keďže morálka reguluje sociálne konanie ľudí, je prepojená aj s inými typmi sociálnej regulácie (iné systémy: administratíva, právo, náboženské systémy, rodina atď.)
Keďže morálka nie je možná bez odovzdávania morálnej skúsenosti, závisí od podmienok sociálnej interakcie a komunikácie, od spôsobu výchovy, vzdelania, verejnej mienky, médií, t.j. od všetkých foriem translácie morálnych hodnôt a noriem spoločnosti
Keďže morálka závisí od sebareflexie človeka, t.j. od toho ako si uvedomuje hodnoty svojho života, vzťahov ap., má bezprostrednú súvislosť s faktormi individuálnej psychológie, t.j. s tým, ako ľudia reflektujú okolnosti a podmienky svojich sociálnych aktivít, sociálneho života ap.
Keďže morálka je súčasťou sebainterpretácie indivídua a spoločensky má priame prepojenie s ostatnými formami duchovného života spoločnosti, s existenciou inštitúcií, s rodinou atď. (t.j. s celkom kultúry)
Žádné komentáře:
Okomentovat