Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Volebné systémy

2.Volebné systémy:(VS) Základné typy VS sú 2:
A.)väčšinový VS - je jednoduch.a prehľadný. Štát je rozdelený na toľko obvodov, koľko je miest v parlamente a v kaž. obvode sa volí 1 poslanec. Kandidátov môžu navrh. strany, ale často sa objavujú i nezávislí kandid. Kaž. volič hlasuje za 2 kandidáta a zvolený je ten, kt.získal najviac hlasov. Keď sú len 2 kandid., zvolený je ten, kt. získal absolútnu väčšinu. Je typic. jednokolový syst. hlasovania: zvolený je ten,kto získa najväčší poč.hlasov.V niekt.kraj.je požad.k zvoleniu absolút.väčšina hlasov,a to spravidla v kombinácii s dvojkolovým hlasovaním. Je potrebná k zvol.kandidáta aboslút. väčšina hlasov odovzdaných vo volebnom obvode.
Charakteristické je:
•často vytv. parlament, kt.percentuálne neodráža zlož. voličov
•spôs.,že značný poč. voličských hlasov nemá vplyv na rozdel. poslaneckých mandátov •umožň.,aby polit.strana,kt.získala vo voľbách menší poč.hl.,mohla získ.v zastupiteľskom zbore väčší poč.poslaneckých miest,než s ňou súperiaca strana,kt.ich v celoštátnom meradle získala viac •spôs.,že hlava štátu volená obyvateľstvom môže reprezent.menšinu voličov v krajine •znevýhodňuje polit.minority v prospech silnejš.zastup.väčších strán
•uľahčuje kandidatúru a zvolenie nezávislých osobností.

B.) systém pomerného zastúpenia (s.proporcionality) -je char.vytváraním rozs.voleb.obvodov,v kt. volič rozh.o zvolení či nezvol.vš.poslancov za daný obvod. Poslan.mandáty sa rozdeľujú medzi jednotl. kandidátne listiny proporcionálne podľa počtu získ. hlasov. Polit. strany predkladajú tzv.hromadné kandidátne listiny a volič teda v podstate volí polit.str.a nie jednotl.kandidátov. Výnimku predst. tzv. preferenčné hlasy, ktorými je mož.poradie do urč.miery ovplyvniť. Sys. pom. zastúpenia je jednoduchý: koľko %hlasov polit. str.získa-toľko %poslancov má zastúpených v parlamente. Rozdeľovanie mandátov medzi jednotl. kandidátne listiny sa uskut.podľa poč. získ. hlasov. Charekteristické je: •princíp proporcionality je súč. princípom volebnej spravodlivosti •pomerné zastúpenie (p.z.)podporuje tvorbu malých strána a uľahč.štiepenie veľkých •systém p.z. často vyž.nevyhnutnosť vytvorenia koaličnej vlády niekoľkých strán •p.z.prakticky takmer znemožňuje zvolenie nezávislých kandidátov •p.z. podriaďuje poslancov straníckym aparátom a umož.dostať do parlam.i ľudí neschop.ale zato oddaných aparátu strany •syst.p.z.sťažuje voľbu osôb,sťaž.kontakt poslancov so svojimi voličmi,pretože aby bolo zastúpenie pomerné,musia byť vol.obvody dosť veľké •p.systém umož.preniknutie extrémistických strán do zastupiteľských orgánov.
C.) zmiešané systémy -existujú tam,kde pre voľby do tých istých zastupiteľských zborov platí sčasti systém väčšinový a sčasti s.p.z.Vytvorenie zmieš.systému bolo motivované snahou využ.porednosti väčšinového vol.systému i sys.p.z.a eliminovať ich negatívne stránky. Spája teda princíp proporcionality,keď sa rozloženie polit.síl v parlamente približuje reálnemu polit.spektru spoločnosti,ale súčasne zamedzuje prílišnej atomizácii,triešteniu polit.síl,keď sa ťažko hľadá v parlamente konsenzus. Umožň.zvolenie i nezávis.osobností,i keď nie tak ľahko ako v čistej voľbe osôb. Ponecháva možnosť pôsobenia malých extrémistických strán v zastupiteľských orgánoch.

Žádné komentáře:

Okomentovat