Zdroje:
Filozofia pragmatizmu (až v USA), CH empirizmus, novokantovstvo (Dilthey)
Humanistická sociológia sa len formuje a nie je metodologický vyhranená, rozdiely s Weberom, Znaniecki odmieta pozitivizmus, ale vychádza s novokantovstva, kto pochádza práve z pozitivizmu, dôraz na kvalitatívne výskumné metódy, ale odmieta Diltheyovu metódu vžitia (ponoru do seba samého), začína sociológiu budovať ako induktívnu vedu (predtým ako deduktívna veda), na sociálnu realitu pozerá ako na štrukturovanú – tvorba systému, etabluje pojem systému (z fyziky uzavrený systém, ale prechádza radšej k ohraničenému systému, lebo nie je možné v sociálne vytvoriť vákuum)systémové hľadisko.
Sociálna realita obsahuje nekonečné množstvo prvkov systému, sociológ ma konštruovať systémy, spoločnosť preňho nemôže byť systémom, – inšpiroval Parsonsa.
Sociológia – špeciálna veda o kultúre, chápe ju ako nástroj kontroly nad sociálnym svetom, a preto musí rozpracovať vlastné metódy a techniky
V centre jej záujmu je problematika jednotlivca, jeho vzťahu ku kultúre a prostrediu. Jeho empirický postup korešponduje s týmto teoretickým vymedzením jednotlivca. V Polish peasant ... to je vidieť.
V PP je centrom záujmu postoje (subjektívne charakteristiky) a hodnoty (ako objektívne kultúrne prvky, ku ktroým sa postoje vzťahujú) sedlákov. Tento rámec vymedzuje paradigmu sociológie – prolematika honôt a postojov, to je normatívna paradigma.
Laiferovej nepodarený obrázok:
Sociológia
sociálna psychológia
psychológia
Žádné komentáře:
Okomentovat