Rozdělujeme je na:
2. skutečnosti nezávislé na lidské vůli, které zahrnují:
a) Právní události – skutečnosti nezávislé na lidské vůli, které nespočívají v lidském chování nebo nebyly vyvolány chováním osob jimi dotčených, avšak je s nimi spojen vznik, změna nebo zánik právních vztahů. Jsou to svou povahou různorodé skutečnosti, které např. spočívají v působení přírodních sil (povodeň) nebo jsou následkem biologických procesů (narození, smrt).
b) Protiprávní stavy – jsou výsledkem nezaviněného chování nebo události avšak na rozdíl od právních událostí se nejedná o určité dění, nýbrž o určitý stav, který je v rozporu s právem, a proto má být odstraněn (o pracovní úraz).
Vedle toho mezi právní skutečnost řadíme rozhodnutí státních orgánů a orgánů územní samosprávy, pokud se jimi zakládají, mění nebo ruší právní vztahy. Nejde tedy o každé rozhodnutí těchto orgánů, ale pouze o ta z nich, která mají konstitutivní povahu, tzn., že způsobují právní následky, zejména vznik práv a povinností, které dosud neexistovaly, a to nezávisle na vůli adresátů (stavební povolení).
Na rozdíl od těchto rozhodnutí se lze setkat s rozhodnutími, která mají deklaratorní povahu, tzn., že pouze autoritativně vyslovují existenci práv a povinností (rozsudek soudu o určení otcovství k dítěti).
Žádné komentáře:
Okomentovat