Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

KEYNESOV MODEL PREFERENCIE LIKVIDITY

Rovnováha peňažného trhu
• čím vyššia je ÚS, tým je menší dopyt po peniazoch.
• vo vzájomnom vzťahu D a P po CP a peniazoch platí:
 prebytok ponuky peňazí oproti dopytu po peniazoch v bode A vyvolá investovanie prebytočných peňazí do CP, čiže rast dopytu po CP, čo spôsobí rast ceny CP a teda pokles ich výnosovosti a následným poklesom dopytu vzhľadom na nižšiu výnosovosť, čo znamená, že trh sa vyrovnáva
 nedostatok peňazí v bode E vyvoláva opačný efekt - CP sa začnú predávať, čo vyvolá pokles ich ceny a vzrast výnosovosti. Výsledkom je opäť vyrovnanie trhu.
 tento model poukazuje na vyrovnávanie P a D na trhu CP a peňazí transformáciou medzi týmito dvoma hlavnými prostriedkami zabezpečenia likvidity bánk. Vychádza zo stabilnej ponuky peňazí, neuvažuje s možnosťou iného použitia prebytku peňazí.
 miera inflácie je však hlavne v transformujúcich sa ekonomikách premenlivou veličinou, regulovanie ponuky peňazí je vystavené veľkým tlakom na emisiu, vyvolaným deficitom štátnych rozpočtov a pod. Výsledkom toho je, že v reálnom živote sa tieto parametre nesprávajú konštantne, čo spôsobuje rozdielny vývoj pri zabezpečovaní rovnovážnosti trhu oproti uvedenému modelu.
Vplyv likvidity na ÚS CP
• CP možno rýchlo a lacno previesť na hotové peniaze, ak potreba likvidity rastie.
• všeobecne však platí, že čím je prostriedok likvidnejší, tým je jeho výnosovosť menšia.
• máme dva druhy CP ( A, B) rovnako likvidné, ich úroková výnosovosť bude rovnaká (úA=úB). Ak sa CP A stane menej likvidný, pretože sa znížila jeho predajnosť na trhu, potom dopyt po ňom klesne. CP B sa v tom istom období stane likvidnejší, dopyt po ňom vzrastie.
Vplyv zmeny likvidity
• výnosovosť menej likvidného CP vzrástla, výnosovosť likvidnejšieho poklesla, vzniklo medzi nimi rozpätie. Výsledným efektom je „likvidná prémia“(RP)

RP = úA2 + úB2

• toto sa často pomenúva ako riziková prémia, hoci jeho ekonomická podstata je v zmene
likvidity

Žádné komentáře:

Okomentovat