Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

OCHRANA PRED RIZIKAMI

OCHRANA PRED RIZIKAMI
• prevencia pred rizikami je nevyhnutná, pretože ich dôsledky znamenajú pre banku okamžité finančné straty, ako aj strata dôvery, ktorá znamená budúce finančné straty.
• rozsah týchto strát môže spôsobiť buď prechodnú alebo trvalú krízu. Trvalá kríza sa často končí zánikom banky ako podnikateľského subjektu fúziou, bankrotom a pod.
• môžeme povedať, že ochrana pred rizikami je vnútornou vecou banky, veď škody, ktoré v prípade nastatia rizika vzniknú, znáša banka, jej majitelia. V tejto súvislosti si však treba uvedomiť, že:
 banka podniká s cudzími vkladmi, z ktorých väčšina pochádza z vkladov obyvateľstva. Kríza banky teda ohrozuje nielen banku, ale aj vkladateľov, ktorí jej ťažkosti nespôsobili. Na ochranu vkladateľov sa tvoria rozličné ochranné systémy. V súčasnosti sa preferuje systém poistenia vkladov, právne normy na poisťovanie vkladov na Slovensku sú v štádiu prípravy.
 kríza banky môže spôsobiť stratu dôvery bankového systému, všeobecnú krízu bankovníctva. Straty spôsobené všeobecnou krízou majú negatívny dopad na celkový ekonomický život štátu.
 takže ochrana pred rizikom nemôže byť len interná záležitosť komerčnej banky. Centrálna banka musí budovať systém opatrení, ktoré minimalizujú vznik rizík v komerčných bankách s cieľom chrániť bankovú sústavu ako celok.
 jednou z metód ochrany je diverzifikácia (rozkladanie)rizika. Jej podstatou je rozloženie rizika na viac podnikateľských subjektov. Vychádza sa pritom z predpokladu, že škoda spôsobená rizikom bude menšia, pretože pravdepodobnosť vzniku rizika u všetkých subjektov je malá. Diverzifikácia sa robí na úrovni komerčnej banky alebo na úrovni centrálnej banky.

Žádné komentáře:

Okomentovat