Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Deviácia a konformita

Deviácia a konformita

Úvod
Ľudské správanie nie je v takej miere regulované inštinktmi ako správanie iných živočíchov, preto sa človek môže správať veľmi rôzne. Ak má fungovať usporiadané spolužitie ľudí, je nevyhnutná určitá pravidelnosť a predvídateľnosť ľudského správania. Pravidelnosť a predvídateľnosť sa v spoločnosti dosahuje prostredníctvom zavedenia a vynucovania dodržiavania sociálnych noriem, t. j. pravidiel, regulatív, predpisov.
Správanie ľudí, ktoré je v súlade s platnými sociálnymi normami, sa nazýva sociálne konformné správanie. Správanie ľudí, ktoré nie je s nimi v súlade, sa zas nazýva sociálne nonkonformné alebo deviantné správanie.

Sociálna konformita a sociálna kontrola

Všetky spôsoby a prostriedky, ktoré ľudia využívajú pri dosahovaní a udržiavaní sociálnej konformity, sa označujú pojmom sociálna kontrola.
Sociálna kontrola sa v sociológii najčastejšie definuje ako súbor činností (reakcií) ľudí, ktorých cieľom je dosiahnuť a udržať sociálne konformné správanie, t. j. zabezpečiť dodržiavanie platných sociálnych noriem. Je to mechanizmus, pomocou ktorého sa spoločnosť bráni porušovaniu sociálnych noriem.
Sociálna kontrola nie je len dozeranie na činnosť ľudí a porovnávanie činnosti s platnými sociálnymi normami. Znamená aj ovplyvňovanie, pôsobenie na ľudí takým spôsobom aby k porušovaniu platných sociálnych noriem nedochádzalo.

Žádné komentáře:

Okomentovat