Prostriedky sociálnej kontroly – sankcie
Sankcie sú prostriedky sociálnej kontroly na podporu dosahovania a udržiavania sociálne konformného správania. Sú to akékoľvek reakcie druhých ľudí na správanie jednotlivca alebo skupiny, ktorých cieľom je podporiť sociálne konformné správanie
Rôzne existujúce druhy sankcií možno členiť najmä na:
a) Pozitívne sankcie - sú také reakcie zo strany sociálneho prostredia, ktoré jednotlivcom alebo skupinám pri sociálne konformnom správaní prinášajú určité výhody – odmeny.
Odmeny možno rozlíšiť najmä na:
- materiálne (finančné alebo vecné) odmeny,
- morálne odmeny (vyznamenania, pochvaly a pod.)
- sociálne povýšenia
b) Negatívne sankcie - sú zase také reakcie zo strany sociálneho prostredia, ktoré jednotlivcom alebo skupinám pri sociálne deviačnom správaní prinášajú určité nevýhody. Označujú sa aj ako tresty. Možno rozlíšiť viacero druhov odmien i trestov.
Tresty možno členiť predovšetkým na:
- fyzické tresty (bičovanie, palicovanie a pod.)
- materiálne tresty (pokuty, odobratie vecí a pod.)
- sociálnu degradáciu, t. j. zníženie sociálneho statusu
- obmedzenie slobody pohybu (vezenie)
- absolútny trest(trest smrti)
c) Formálne sankcie - sú také reakcie na sociálne konformné alebo sociálne nonkonformné správanie, ktoré sa udeľujú v procese formálnej kontroly. Obyčajne sú explicitne formulované, t. j. vopred je stanovený druh a výška trestu za porušenie niektorej normy. Formálne sankcie sa v spoločnosti uplatňujú skôr v súvislosti so zákonmi a tabu, neformálne sankcie sa zase uplatňujú skôr v súvislosti s obyčajmi, módou a mravmi.
V modernej spoločnosti je poverený udeľovaním a vykonávaním formálnych negatívnych sankcií predovšetkým systém organizácií súdnictva, polície a väzenstva. Udeľovaním formálnych pozitívnych sankcií sú poverené viaceré spoločenské organizácie, štátne i súkromné.
d) Neformálne sankcie - sú spontánne, spoločnosťou špecificky neorganizované reakcie ktoréhokoľvek jej člena na sociálne konformné, sociálne nekonformné alebo deviantné správanie.
Pozitívnymi neformálnymi sankciami sú napríklad úsmev, povzbudenie, pochvala a pod., negatívnymi neformálnymi sankciami sú zase napríklad kritika, nadávky, hnev a pod. Takéto sankcie môže udeliť každý člen spoločnosti.
Pri podpore konformného správania sa využívajú všetky druhy sankcií. Nemožno jednoducho tvrdiť, že väčšiu váhu majú negatívne alebo formálne sankcie. Ľudia totiž väčšinou túžia po uznaní rodiny, priateľov, spolupracovníkov a iných známych, chcú predísť výsmechu či hanbe, a preto prikladajú rovnaký význam i pozitívnym a neformálnym sankciám.
Žádné komentáře:
Okomentovat