Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Druhy sociálnej kontroly

Druhy sociálnej kontroly

Sociálnu kontrolu možno členiť na:
- Sebakontrolu – je to kontrola seba samého, t. j. jedinec sám reguluje svoje správanie na základe znalosti platných sociálnych noriem a ochoty – či už dobrovoľnej alebo vynútenej – ich rešpektovania. Sebakontrola sa pokladá za najefektívnejšiu a najlacnejšiu formu udržiavania sociálne konformného správania
- Kontrolu prostredníctvom iných ľudí, ktorá sa delí na:
a) Formálnu kontrolu – je to taká forma kontroly, ktorá sa usiluje zabezpečiť sociálne konformné správanie prostredníctvom činnosti (reakcií) ľudí a skupín osobitne poverených vykonávaním kontroly. Najznámejšími sociálnymi inštitúciami výkonu formálnej sociálnej kontroly sú polícia a súdy. Nie sú to však jediné inštitúcie poverené v spoločnosti vykonávaním sociálnej kontroly. V jednotlivých oblastiach spoločenského života sú formálnou kontrolou poverené mnohé skupiny alebo jednotlivci (napríklad revízori v dopravných prostriedkoch a pod.)
b) Neformálnu kontrolu - je formou kontroly usilujúcou sa zabezpečiť sociálne konformné správanie prostredníctvom činností (reakcií) ľudí a skupín, ktoré sa vykonávaním kontroly osobitne nepoverili. Kontrola v takomto prípade prebieha spontánne a dobrovoľne. Využívajú sa neformálne sankcie (úsmev, pochvala, zamračenie sa, nekomunikovanie a pod.). Vo viacerých prípadoch býva efektívnejšia ako formálna kontrola ale sú situácie, ktoré touto formou kontroly nemožno zvládnuť.

Žádné komentáře:

Okomentovat