Kombináciou 3 a 4 skonštruoval Weberovskou metódou ideálne typy, umožňujú porovnávanie:
1) U + V = GB, USA – veľké kolektivity rešpektujú liberálne hodnoty (sloboda, právny štát) a podľa ních sú obyvatelia posudzovaní. Optimálna spoločnosť
2) U + A = Nemecko pred WWII, univerzálne hodnoty + pripisovanie špecifických hodnôt
3) P + V = Čína – kult partikularizmu rodiny, niektoré rodiny boli vyššie postavené – vzorom. Partikulárne hodnoty Čínu uzatvárali do seba. Výkon bol založený na rodinných, obchodných a dobyvateľských úspechoch.
4) P + A = Lat. Amerika – partikularizmus v armáde, askripcia v charizmatických osobnostiach (Perón), spoloč. nemotivuje k výkonu – antiuniverzalistické + antivýkonové
V obdobý 50 rokov bola T kolektivistickou, záujmy jednotlivca vo vzťahuk záujmom celku. Nie je singularistická. 5 párov je aj vyjadrením postojov, označuje ich vzorové premenné .
V druhej pol. 50 rokov a zač. 60 rokov reaguje na systemový prístup. Ide o posun smerom k skúmaniu funkcií, stimulom bola matematicko diferenciačná analýza (z ekonómie), objavuje sa pojem štruktúra.
Štruktúra – schéma pomocou ktorej vzniká nový referenčný rámec. Nehodnotí. Vzniká pojem štruktúry ako konfigurácie nehodnotiacich vzťahov – štruktúrny funkcionalizmus.
Žádné komentáře:
Okomentovat