Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

NEnáhodné pravdepodobnostné výbery

NEnáhodné pravdepodobnostné výbery
Kvótní výběr: - nejčastěji užíván, Kvóta=číselný údaj udávající tazateli kolik má dotazovat lidí s určitými demogr. charakteristikami
Postup: 1)zvolíme výběrové charakt., pro něž stanovíme kvóty. Nejvýše 5 znaků= hlediska, která populaci dosti rozlišují. Jako kvóty se nejčastěji používají znaky: pohlaví, věk, vzdělání stav, bydliště, povolání atd.2)pro zvolené kvóty vyhledáme ve statistických pramenech jak velké mají být podíly jed. kategorií vybraných znaků.(statistická ročenka)3.rozhodujeme zda ponecháme kvóty bez vzájemné závislosti-pro tazatele snazší najít příslušný počet osob s určenými charakteristikami, může nahodile zkreslit obraz o zk.populaci. Pokud bude přílišný nárok kladen na vzájemné propojení kvót: znesnadníme práci tazatelům, ohrozíme počet uskutečněných rozhovorů.4)stanovíme výběrové kvóty pro každého tazatele, aby pokrývaly potřebný počet a strukturu dotázaných. Obtížně dostupné ve výběru nadhodnotíme, aby se nepřesnost snížila.

Systema-tický výběr: - založen na zásadě výběru jednotek ze zákl.seznamu podle pevně zvoleného kroku. Rozdíl od pravděpod:není s jistotou zaručeno náhodné pořadí jednotek v souboru. Výběrový krok může souviset se skrytou pravidelností uspořádání jednotek v seznamu - objeví se nějaká vlastnost častěji než by odpovídalo jejímu zastoupení v celé populaci.

Výběr nabalováním: - pro výzkum speciálních skupin, u nichž neexistují záznamy nebo jiná opora výběru. Nejdříve jistý zárodečný soubor jednotek. Výběr roste až do určité velikosti. Nepřibývají-li nová jména a adresy ukončíme výběr.

Výběr úsudkem - pro malé výběry, dobře obeznámený se zkoumanou problematikou. Výsledky lze těžko zobecnit

Žádné komentáře:

Okomentovat