Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

PITIRIM A.SOROKIN

Dielo:
1) Filozofia dejín – vychádzal z Kovalevského – Sociálna a kultúrna dynamika, Kríza nášho veku, Základné trendy našej doby.
2) Rovina všeobecnej sociologickej teórie – systém v sociológii, Sociálna kultúrna dynamika, Spoločnosť, kultúra, osobnosť.
3) Odvetvové sociologické teórie – Sociológia revolúcie 1935 – zovšeobecňuje poznatky nielen z 1917ho, ale porovnáva aj s francúzskymi. Moc a úmrtnosť, Princípy plurálnej a urbárnej sociológie, Americká sexuálna revolúcia, Sociálna mobilita, Sociálna a kultúrna mobilita – autor pojmov mobilita a stratifikácia.
4) Dejiny sociológie – Súčasné teórie sociológie, Sociálna filozofia epochy krízy – kritika súdobej sociológie a spoločenských vied. Ironicky komentoval výraznú empirizáciu – hovoril o kvantofrénii. Sociologické teórie dneška
- základný prístup formuje v prvom diele, analytický prístup rozbiť na atómy a potom induktívne spojiť, naturalistický prístup – vplyv Spencera a evolucionizmu, induktívna veda.
- Sociológia:
1) teoretická (spočiatku)
2) aplikovaná – na základe výskumov v odvetvových sociológiách. Sociológiu treba oddeliť od predmetu filozofie. Filozofia je zdrojom špekulácii (nebezpečenstva). Sociológia ako exaktná veda, ale nechce aby prevážil kvantitatívny prístup. Autonómne postavenie sociológie, nie reziduálna veda a skladisko údajov. Vymedzuje priestor (predmet) sociológie. Údaje (sui generis) vyplívajúce z pozorovania a zo skúseností. Tri oblasti sociológie:
1) Analytika – zložité, komplexné javy, ktoré treba rozbiť na atómy a opäť spojiť.
2) Mechanika – ako fungujú javy, predznamenal funkcionalizmus.
3) Genetika – časová následnosť a kauzalita.

Žádné komentáře:

Okomentovat