Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

PITIRIM A.SOROKIN

Hranice sociológie – nesmie sa izolovať. Tri smery rozvoja sociológie: 1) Fytosociológia (neujala sa) 2) Zoosociológia 3) Hommosociológia.
- Sociológia a psychológia majú prekrývajúci sa predmet, obojstranný vplyv na úrovni mikrosociológie.
- Predmet sociológie – interakcia, oblasť mikrosociológie, prienik psycho a socio prístupu. Interakcia v socio optike: medziľudská interakcia, ktorú chápe ako rodový fenomén. Interakcia: psychické zážitky (emócie, predsudky); vonkajšie akty – čím sa interakcia prejavuje navonok. Funkcia existencie alebo stavu fyzic alebo psych iných ľudí.
- Subjektivizmus v sociológii súvisí s intuíciou, vytláčal ju exaktnosťou. Interakcia (aktérmi sú agenti), dochádza medzi nimi k výmene akcií, sociológiu zaujíma výsledok tejto výmeny. I je najjednoduchším javom – posilnil tendenciu smerom k mikrosociológii.
- I individuálne a masové; podľa času okamžité a dlhodobé; množstva výmenných pôsobení jednostranné a dvojstranné; solitárne a antagonistické.
Sociálna stratifikácia – dostal sa k nej ako eser, politický záujem prerástol do sociologického.
- Kritéria, ktorá hierarchizujú spoločnosť (najprv hierarchizuje každú spoločnosť na základe ekonomických odlišností)
- Základom stratifikácie je nerovnomerné rozdelenie práv, privilégii, hodnôt, moci, vplyvu (majetní, nemajetní; mocní, bez moci...)
- Autorita a prestíž sú spojené s politickou stratifikáciou. Ekonomická s nerovnomernou distribúciou hodnôt a majetku.
- Spoločnosť je vnútorne diferencovaná na skupiny a inštitúcie. Skupina na základe charakteru sociálnych interakcií, spoločenská skupina je systémovou jednotkou – hovorí o príčinno funkcionálnej jednote, máme jadro a perifériu-
- Skupina: organizovaná, dezorganizovaná, neorganizovaná.
- 3 stratifikačné princípy: profesný, politický, ekonomický.

Žádné komentáře:

Okomentovat