Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

PODMIENKKY ÚČINNÉHO POSOBENIA

PODMIENKKY ÚČINNÉHO POSOBENIA:
Jednota záujmov-prvoradá podmienka akcieschopnosti pol.str.Je základnou podm.pre jej vznik.
Polit.programObsah a forma závisia od toho akých ľudí chce str.získať.Nerealizujú sa už osobné ciele,ale celospoločenské.
Dosiahnutý počet členov-pre účinné pôsobenie str.to jew nevyhnutmé.Ide o široký okruh ľudí,uvedomujúci si nutnosť jednoty svojich záujmov.
Špecifická norma organizácie-Do popredia vystupujú dve charakteristické črty-široká členská základňa a minimum formálnej organizačnej štruktúry.

Stranícke systémy:
Systém jednej strany-sú typické hlavne pre autoritatívne režimy.Je to systém nedemokratický-vedúci predstavitelia jednej str.kontrolujú celú politik, a sú netolerantný k iným názorom.
Systém dvoch politických strán-vyznačuje sa vplyvom 2 polit.strán,kt.reprezentujú široké masy,polit.a štátnu moc.
Systém viacerých pol.strán-tj.,že viacej ako len dve pol.strany majú reálnu šancu získať polit.moc.podielať sa na polit.moci.

Klasifikácia členov polit.strán:
Radikáli-razantným spôsobom presadzujú svoje názory,niesú spokojný s existujúcou polit a sú presvedčení o nutnosti zmeniť ju.
Liberáli-sú síce spokojní s polit.situáciou,ale sú presvedčení že je ju možnosť ešte stále vylepšiť.Odmietajú nadmerné zasahovanie štátu do života občanov.
Konzervatívci-sú spokojní s daným stavom,niesú presvedčení o zlepšení
Reakcionárisú nespokojní s polit.situáciou a neveria na možnosť jej zlepšenia.

VII.) Politické hnutia a nátlakové skupiny:
Polit.hnutia-rozdiel medzi nimi a pol.stranami je vo forme účasti na štátmej moci.Charakt.črtou je sonotematizmus-vedomé koncentrovanie svojej pozornosti na jeden základný problém.Majú veľmi jednoduchú organ.štruktúru.
Občianske združenia-dobrovoľné záujmové organizácie. Pôsobia tam kde majú ľudia podobné záujmy a ciele
Nátlakové skupiny-dobrovoľné organizácie,kt.musia vytvárať nátlak na polit.strany i štátne orgány.Považujeme za ne tie,kt.cielavedomým nátlakom pôsobia na pol.strany, politikov,atďaby prostredníctvom nich mohli zasahovať do politického života a ovplyvňovať tvorbu zákonov. Poznáme"príležitostné skupinu"-org.svoju činnosť so vznikajúcimi problémami;"uvedomelé"-pevné nátlakové skupiny-pôsobia dlhodobo.

Žádné komentáře:

Okomentovat