2.2 Rozdelenie z hľadiska rôznosti subjektu v chronologickom slede
Podľa tejto schémy z hľadiska chronológie si zároveň budeme všímať človeka v rôznych zložitých situáciách - sociálna starostlivosť o chudobných
- o siroty, vdovy, rodiny
- o väzňov
- o chorých
- o umierajúcich
- o zdravotne postihnutých
- o nezamestnaných
- o ľudí s rôznym typom závislosti (drogová závislosť, alkoholizmus)
- o utečencov
§3 Metóda dejín sociálnej práce
Aby dejiny mohli pravdivo poskytnúť informácie z minulosti, musia sa opierať o hodnoverné pramene. Tie sú buď písomné (– úradné – autentické dokumenty, zákony, písomností inštitúcií; súkromného charakteru – denníky, listy atď; literárne – písomné diela autorov o tejto problematike) alebo hmotné (- nálezy biologického charakteru (ľudské telo či jeho častí) a predmetov ľudskej činnosti – artificia, veci, ktoré hovoria o ľudskej zručnosti a umení) alebo naračné (rozprávačské) ( – ústne podanie) Ponajprv sa z prameňov vyberú údaje o konkrétnych udalostiach - heuristická – objavovanie, skúmanie prameňov. Potom sa tieto údaje spracujú - analýza. Nakoniec sa vložia do existujúceho rámca poznatkov vedy o dejinách – syntéza.
Aby veda dejiny mohla túto svoju činnosť uskutočniť, sú iné vedy, tzv. pomocné, ktoré od nej berú princípy (principium veritatis – pravdivosť (výpovede, udalosti) principium necessitatis – potrebnosť (výpovede, udalosti)) a svojimi poznatkami ju podporujú a obohacujú – chronologia, genealogia, diplomatika, sfragistika, numizmatika, heraldika, v novoveku archeologia, genetika atď.
§4 Význam dejín sociálnej práce
Zmysel a význam dejín sociálnej práce vychádza z cieľa. Poučiť človeka o tom, že ľudia v priebehu dôb stále hľadali a nachádzali spôsoby, ako preukázať pomoc druhému, keď je v núdzi.
Žádné komentáře:
Okomentovat