Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Sociálna nonkonformita

Sociálna nonkonformita
Pojmom sociálna nonkonformita, sa v sociológii označujú javy nedodržania, porušenia, odchýlenia sa alebo neprispôsobenia sa normám, platným v spoločnosti, v prípadne v inom sociálnom zoskupení.
Keďže v jednotlivých sociálnych zoskupeniach platia iné normy, sociálna nonkonformita je relatívny pojem: to čo sa v jednej spoločnosti pokladá za nonkonformné správanie, môže sa v inej spoločnosti pokladať za úplne normálne správanie (t. j. správanie v zhode s platnými normami), a naopak. Sociológovia rozlišujú aj medzistupeň medzi konformitou a deviáciou, ktorým je nonkonformita. Nonkonformita je také správanie jednotlivcov, ktoré sociálna skupina alebo spoločnosť síce pokladá za odchýlku (porušenie) od svojich noriem, nepresahuje však hranice tolerancie skupiny či spoločnosti, a preto nevyvoláva reakcie proti nonkonformným osobám, zamerané na ich prispôsobenie a nápravu. Príkladom nonkonformity je výstredné obliekanie, nezvyčajná štýl život a podobne.
Deviácia závisí od sociálneho definovania deviantného správania. Deviácia teda nie je absolútna, ale relatívna. Inými slovami, to, či sa určité správanie pokladá za deviantné, závisí od času, miesta a asociálnych okolností. Keďže v rôznych kultúrach, spoločnostiach a sociálnych skupinách i v rôznych obdobiach ich vývoja a za rôznych okolností platia (platili) rozdielne normy a vzory správania, odlišujú sa aj ich definície deviantného správania. Pri definovaní určitého správania ako deviantného sa stretávame s problémom nejednoznačnosti spoločenských očakávaní týkajúcich sa štandardného, konformného správania. Skupinové či spoločenské normy a vzory správania totiž často nie sú dostatočne jasne a jednoznačne vymedzené, a preto ich všetci členovia skupín či spoločnosti nechápu rovnako, neuznávajú, a teda ani nedodržiavajú. Tak sa často stiera hranica medzi konformným a deviantným správaním.

Žádné komentáře:

Okomentovat