Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Funkcie formálnej sociálnej kontroly

Funkcie formálnej sociálnej kontroly
Formálna sociálna kontrola, t. j. spoločnosťou vyčlenené inštitúcie sociálnej kontroly, plní v spoločnosti tri základné funkcie:
a) funkciu prevencie, t. j. úlohou týchto inštitúcií je odstraňovať alebo redukovať podmienky podporujúce nonkonformné správanie.
Proces prevencie prebieha v dvoch krokoch:
- identifikujú sa mesta a situácie, ktoré ponúkajú porušovanie sociálnych noriem. Využívajú sa pritom existujúce poznatky a štatistiky o porušovaní noriem,
- rôznymi spôsobmi (napríklad informáciami v masových médiách, letákmi prednáškami a pod.) sa informuje a upozorňuje verejnosť na tieto kritické miesta a situácie a zároveň sa odporúčajú opatrenia, ktoré by možnosť porušenia normy znížili alebo vylúčili.
b) funkciu odstrašenia, t. j. ich úlohou je, prostredníctvom hrozby udelenia negatívnych sankcií, vyvoláva v ľuďoch obavu, strach porušovať platné sociálne normy. Túto funkciu plnia inštitúcie formálnej sociálnej kontroly tým, že udeľujú negatívne sankcie, t. j. tresty. V súvislosti s negatívnymi sankciami sa už oddávna predpokladá, že neplnia len resocializačnú, prevýchovnú funkciu pre tých, ktorí porušili sociálne normy, ale plnia aj funkciu odstrašujúcu pre tých, ktorí sociálne normy neporušili. Preto sa aj mnohé tresty niekedy vykonávajú verejne – napríklad popravy, telesné tresty a pod
c) funkciu resocializácie, t. j. dosahovať u ľudí, ktorí nedodržali platné sociálne normy, zníženie alebo zastavenie potreby znovu ich nedodržať. Túto funkciu vykonávajú jednak súdy a polícia, jednak rozličné tzv. nápravné alebo prevýchovné sociálne inštitúcie.
Najčastejším používaným prostriedkom napĺňania tejto funkcie sú negatívne sankcie, t. j. tresty. V súčasnosti sa používajú najmä materiálne tresty a tresty obmedzenia slobody pohybu v spoločnosti. Vo väčšine spoločností sa upustilo od fyzických trestov a v poslednom čase v niektorých i od absolútneho trestu – trestu smrti

Sociálna nonkonformita a deviácia
Napriek tomu, že sociálna konformita, t. j. dodržiavanie platných sociálnych noriem, pravidiel sa pokladá za takú dôležitú pre udržanie organizovaného spolužitia ľudí, často sa stáva, že členovia spoločnosti sa správajú nonkonformne, t. j. že platné normy, pravidlá nedodržiavajú porušujú. Otázky, ako a prečo ľudia nedodržiavajú, porušujú platné sociálne normy, sa v sociológii zaraďujú do problematiky sociálnej nonkonformity.

Žádné komentáře:

Okomentovat