5. Koordinační motorické schopnosti. Výklad pojmu. Dílčí faktory koordinačních schopností. Pohyblivostní schopnost, příklady testů, metodika rozvoje koordinačních schopností.
Výklad pojmu
Komplex schopností lehce a účelně koordinovat pohyby, přizpůsobovat je měnícím se podmínkám. Provádět složitou poh. činnost a rychle si osvojovat nové pohyby.
Jsou úzce spjaty s dovednostmi a mohou působit pouze a mohou působit v jednotě s kondičními schopnostmi. KS jsou tréninkem značně ovlivnitelné! KS umožňují učení se pohybovým dovednostem a ovlivňují jejich projev – dominuje přesnost, rychlost, složitost, čas, ekonomičnost, ..
Kvalita koordinace je v podstatě závislá na procesech řízení pohybu a s tím spojenými neuromuskulárními procesy.
Pohybová koordinace - vyjadřuje aspekt silového, časového a prostorového řízení pohybových činností (regulace pohybu).
Dílčí faktory (struktura) KS:
Kinesteticko-diferenciační – schopnosti jemně rozlišovat a nastavovat silové, prostorové a časové parametry pohybového průběhu (např. pocit vody, míče,…)
Prostorově-orientační – schopnost určovat a měnit poohu pohyb těla v prostoru a čase, a to vzhledem k definovanému akčnímu poli (hřišti, ringu, parketu) nebo pohybujícímu se objektu. Základem je příjem a zpracování především optických, ale i kinestetických informací
Rovnováhová – schopnost udržovat celé tělo ve stavu rovnováhy, respektive rovnovážný stav obnovovat i při napjatých rovnováhových poměrech a proměnlivých podmínkách prostředí. Rozlišuje se statická RS, dynamická RS, balancování předmětu
Rytmická – schopnost vystihnout a pohybově vyjádřit rytmus z vnějšku daný nebo v samotné pohybové činnosti obsažený (časové a dynamické parametry pohybu)
Reakční – schopnost zahájit (účelný) pohyb na daný podnět v co nejkratším čase (indikátorem je roční doba)
Spojování pohybu – schopnost navzájem propojovat dílčí pohyby těla (končetin, hlavy, trupu) do prostorově, časově a dynamicky sladěného celkového pohybu, zaměřeného na splnění cíle pohybového jednání. Při plnění všech složitých úkolů (např. v gymnastice, sport. hrách)
Přestavby pohybu – schopnost situačně přizpůsobit pohybovou činnost vnějším i vnitřním podmínkám. Např. měnící se terén při lyžování, činnost soupeře, povětrnostní situace, ale i podmínky vnitřní, např. únava
Článek podporuje:
hokejová výstroj, inline brusle, snowboard
Žádné komentáře:
Okomentovat