Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Sociální příplatek .

- přísluší rodiči, který pečuje alespoň o jedno nezaopatřené dítě (s výjimkou dítěte svěřeného do pěstounské péče nebo svěřeného do péče) včetně nezaopatřeného dítěte, které má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte po dosažení jeho zletilosti, dítěte, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte proto, že požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než uvedený příspěvek, nebo nezaopatřeného dítěte svěřeného do péče anebo nezaopatřeného dítěte, které je v plném přímém zaopatření ústavu pro děti a mládež, jestliže rozhodný příjem v rodině je nižší než součin částky ŽM a koeficientu 2,2. Je-li splněno více podmínek, stanoví se s přihlédnutím k umožnění použití nejvyššího koeficientu.

Výše soc. příplatku činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi částkou ŽM nezaopatřeného dítěte (nebo dětí v rodině) a částkou určenou jako podíl, v jehož čitateli je součin částky na osobní potřeby dítěte (dětí) a rozhodného příjmu rodiny a ve jmenovateli součin částky ŽM rodiny a koeficientu 2,2. Nedosahuje-li příjem rodiny částky ŽM rodiny, započítává se jako rozhodný příjem rodiny částka odpovídající životnímu minimu této rodiny.

V případě těžce ZP dítěte se částka ŽM násobí koeficientem 3,00 (dlouhodobě těžce ZP), 2,67 (dlouhodobě ZP), 1,34 (dlouhodobě nemocné), 1,22 děti narozené současně (do tří let věku) a 1,2 při studiu VŠ, na střední škole v denní formě studia a v prezenční formě VŠ

Částka ŽM se násobí koeficienty i při dlouhodobém zdravotním postižení obou rodičů (1,35) osamělý rodič dlouhodobě ZP 1,30, jeden z rodičů dlouhodobě ZP 1,05, osamělý rodič 1,17.

) Příspěvek na bydlení - poskytuje se bez ohledu na způsob vlastnictví bytu a skutečných nákladů na bydlení. Nárok má ten, kdo je v bytě trvalým pobytem a jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu a koef. 0,3 (v Praze 0,35). Příspěvek se neposkytuje podnájemci. Příspěvek náleží pouze jedné osobě (splňuje-li podmínky více osob v bytě). Normativní náklady = průměrné náklady na bydlení v obci a členů domácnosti. Zahrnují nájemné, ceny služeb a energií. Výše příspěvku se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu. Normativní náklady jsou stanovené pro nájemní a družstevní byty pro Prahu a čtyři druhy obcí podle jejich velikosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat