Přestože se v ČR často ve spojitosti s poslanci hovoří o doživotní imunitě tak tomu tak není toto je zaměňováno s překážkou věci rozhodnuté tj. v případě, že poslanec nebyl sněmovnou vydán a poté skončí jeho mandát již za to nemůže být souzen vzhled k existujícímu rozhodnutí, ale za cokoliv jiného co spáchá stíhán být může.
2 druhy imunity:
a) Hmotně právní exempce = absolutní imunita
b)Procesně právní exempce = relativní imunita (před vznikem nebo v průběhu mandátu o vydání k trestnímu stíhání rozhoduje sněmovna pozn. pokud je poslanec vydán neztrácí na tomto základě mandát, v případě, že je poslanec nebo senátor zadržen/ vzat do vazby musí o tom být do 24 hodin informován předseda komory)
Senát
- je volen na 6 let při čemž se 1/3 obměňuje každé 2 roky (a to z důvodu, že senát funguje jako ústavní pojistka a musí být vždy schopen se usnášet a rozhodovat, ten kdo je v poslanecké sněmovně nesmí být i členem senátu)
Volby probíhají 2 kolovým volebním systémem:
- kolo – absolutní většina = několik kandidátů pokud některý z nich získá více než 50% (včetně) všech hlasů již se nekoná 2. kolo
- kolo – relativní většina = 2 kandidáti s nejvyšším % všech odevzdaných hlasů z 1. kola ten, který získá byť jen 0,5% více hlasů vyhrává
Imunita senátorů:
Hlasování – za své hlasování je nepostižitelný
Relativní imunita – Imunitní a mandátní výbor dá případ k projednání plénu a to rozhodne o:
a) vydání – nezaniká mandát
b) nevydání – procesní překážka věci rozhodnuté/rozsouzené
Žádné komentáře:
Okomentovat