Spoločnosť je v prvom rade vecou duchovnou – základ je totiž položený na duchovných silách v človeku; poznanie a zdieľanie poznaného; práva a povinnosti požadovať; hľadanie duchovných hodnôt; podeliť sa vo sfére duchovných hodnôt; (hľadať to čo je dobré a dať to iným); vidieť dobro vo veciach i ľuďoch a u seba ho budovať; súčinnosť týchto duchovných síl a schopnosť riadiť „nižšie“ sily v človeku, sily telesného typu.
Kresťania neboli a nie sú prví, ktorí vidia ľudskú spoločnosť, ako skutočnosť položenú na duchovných základoch. M. Tulius Cicero v knihe De Officiis napísal: – „...To prvé je, čo možno vidieť v spoločenstve celého ľudského rodu. Spojivom či jeho putom je rozum a reč, ktoré spájajú medzi sebou ľudí v učení jeden druhého i učení sa každého, zdieľaní, skúmaní i usudzovaní a zlučuje ich do akéhosi prirodzeného spoločenstva; a ani by sme ďaleko neodbiehali od zvierat, v ktorých je, ako často hovoríme, sila statočnosť ako u koní a levov, no nehovoríme, že spravodlivosť, rovnosť, dobrota; nemajú totiž rozum a reč…".
4. Katechizmus definuje spoločnosť ako: - „...akýsi celok, ktorého jednotlivou časťou je
osoba, ústrojenstvo navzájom poprepájané a napojené na akýsi prameň a počiatok jednoty, ktoré každú jednu z nich prevyšuje…viditeľný a duchovný zbor, ktorý v čase pretrváva; minulé pojíma a budúce pripravuje…".
Puto, ktorým sa spája prirodzenosť ľudská v jednotlivých jej uskutočneniach (ľudská osoba), je rozum a reč. Tieto vnútorné duchovné sily účinkujú v učení, učení sa, zdieľaní, skúmaní a usudzovaní. Toto spája všetky ľudské bytosti prirodzene do vzťahov; do tvorenia spoločnosti.
5. cieľ človeka– plnosť života;
Zmysel človeka je naplnenie života v predstave Boha; tou je život Jeho Syna.
Záver: Budeme sa zaoberať otázkou ako Cirkev, spoločenstvo veriacich v Krista, na základe viery v Krista, riešila naliehavé požiadavky v spoločnosti počas dejín svojho trvania. (Budeme si všímať východiská kresťanov - význam jednotlivca, duchovná podstata spoločnosti, prednosť duchovného pred telesným, jednota - základ; cieľ jednotlivca i spoločnosti)
Žádné komentáře:
Okomentovat