a) krátkodobý - vlastní nemoc, OČR, těhotenství a mateřství – to řeší nemocenské pojištění
b) dlouhodobý – stáří, invalidita, ovdovění, osiření – to řeší důchodové pojištění
Obě formy z hlediska naturálního charakteru (pobyt v nemocnici, návštěva lékaře a poskytování léků) doplňuje zdravotní pojištění (vytvořeno v roce 1997, organizačně je zabezpečen prostřednictvím VZP), popř. penzijní připojištění.
Systém je financován z pojistného, které platí dle přesně stanovených podmínek zaměstnanec, zaměstnavatel i OSVČ.
V mnohých státech existuje ještě samostatně stojící úrazové pojištění – u nás bude platit od 1.1.2008 – od tohoto data už nebude pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo z nemoci z povolání (přenesou se z oblasti pracovněprávní do systému sociálního zabezpečení), ale tato forma sociálního úrazového pojištění s vlastním systémem poskytování dávek. Tato forma je ve světě velmi preferovaná.
Plátci pojištění jsou – zaměstnanec, zaměstnavatel, OSVČ, osoby zaměstnané v cizině (důchodové pojištění plus příspěvek na státní politiku zaměstnanosti), další skupiny (dobrovolní plátci – soc. pojištění, zdravotní pojištění).
Větší organizace – nad 25 zaměstnanců – provádí sama nemocenské pojištění svých zaměstnanců – přijímá žádosti o dávky, posuzuje splnění podmínek pro nárok na dávky, vyplácí dávky zaměstnancům ve stanovených termínech
Malá organizace – do 25 zaměstnanců – zde nemocenské pojištění provádí příslušná OSSZ, MSSZ, PSSZ, která vyplácí dávky.
Žádné komentáře:
Okomentovat