zabezpečení občanů důchody – ve stáří
- při invaliditě
- a jiných uznaných sociálních událostech
Systém dávek důchodového pojištění zahrnuje v zásadě jen důchody, které jsou odvozeny /přímo nebo u důchodů pozůstalých nepřímo/ z příjmů z výdělečné činnosti a z délky doby důchodového pojištění.
V rámci základní důchodové soustavy jsou poskytovány dlouhodobé peněžité dávky pro případy dlouhodobého ohrožení následkem sociální události, při které dochází ke ztrátě zdroje obživy /výdělku/ občana a schopnosti si takový zdroj opatřit.
Podle příčiny vzniku a jí odpovídajících způsobů řešení jsou rozlišovány následující sociální situace zabezpečené dlouhodobými dávkami: stáří, invalidita, ovdovění a osiření.
Podle typu sociální události existují v důchodové soustavě tomu odpovídající druhy důchodů:
důchody starobní,
invalidní /plný invalidní a částečný invalidní/
a pozůstalostní / vdovský, vdovecký a sirotčí/.
V systému dávek důchodového pojištění je výjimečně zachována dávka invalidního občana, který v důsledku nepříznivého zdravotního stavu vzniklého v mládí nemohl být pojištěn jedná se o tzv. invaliditu z mládí. Na stejném principu je ještě poskytována jedna státní dávka, a to zvýšení důchodu pro bezmocnost. Tato dávka nepřešla do zákona o důchodovém pojištění a byla poskytována dle zákona o sociálním zabezpečení, a to do 31.12.2006.
Důchodové pojištění není upraveno v zákoně o důchodovém pojištění komplexně. Organizace a provádění důchod. pojištění – zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Pojistné na důchod. pojištění – zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat