Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

NUTNOST TRANSFORMACE SOCIALNÍHO ZABEZPEČENÍ PO ROCE 1989

Listopad 89 znamenal totální změnu politických poměrů. Došlo k budování demokratické společnosti, změna byla patrna ve všech oblastech, tudíž i v sociální politice, která po roce 1989 prošla procesem transformace. Tehdejší Československo nemělo sociální politiku takovou, jak ji dnes chápeme, šlo víceméně o aktivity státu v sociální oblasti, která byla poznamenaná i řadou dalších deformací, například:

Ø z ideologického hlediska neexistovaly sociální problémy, které socialismus údajně odstranil (nezaměstnanost, chudoba aj.), tyto problémy samozřejmě byly, a však skryté a řešeny nikoli systémy a mechanizmy sociálními, ale prostřednictvím ekonomiky, hlavně přezaměstnaností a cenovými dotacemi

Ø tehdejší stát byl monopolní, což znamenalo, že ostatní role sociálních subjektů byla potlačena nebo zcela vyloučena. Systém byl vysoce centralizován a značně nedemokratický. Občanům tak byla vnucena role pasivních příjemců dávek a služeb, aniž měli možnost o jejich rozsahu a kvalitě spolurozhodovat. Stát realizoval, financoval a kontroloval celou oblast.

Ø dostatek zdrojů pro financování relativně rozsáhlých sociálních výdajů ze státního rozpočtu se v průběhu let stával stále problematičtější. Stagnace a pokles ekonomického rozvoje v 60. a 80. letech naznačovaly nutnost změny. Sociální systém signalizoval, že bez změn postavení občanů (hlavně bez posílení vlastní odpovědnosti a participace) a bez korekcí výdajů na sociální účely a změn ve způsobu jeho financování vyústí v krizi.

Podstatou procesu transformace je přeměna dřívějšího společenského systému se všemi jeho základními atributy na nový společenský systém.


Žádné komentáře:

Okomentovat