Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

1.) Financování sociálního zabezpečení

Klíčová otázka, které se věnuje mimořádná pozornost.

Existují 2 základní modely:

1.) Státní zaopatření (nepříspěvkový systém) – financování probíhá prostřednictvím státního rozpočtu

Mezi příjmy a výdaji neexistuje vzájemná vazba, systém je neprůhledný, nebylo jasné, jaká část daní je využita na soc. zabezpečení, vytratil se prvek vlastní odpovědnosti za budoucnost → tento systém byl u nás opuštěn v roce 1993.

a) testované dávky – testuje se příjem člověka, ke kterému by dávka měla směřovat – jen těm nejpotřebnějším (př. dávky SSP – přídavek na dítě, soc. příplatek, příspěvek na bydlení a školní pomůcky, které se financují ze státního rozpočtu dle příjmu posuzovaných osob, dále dávky sociální pomoci – výraznou položkou ve výdajích je dávka na péči o těžce postiženého občana jako např. příspěvek na úpravu bytu, na zakoupení motorového vozidla)

b) netestované dávky, nebo-li univerzální – platí pro všechny, jsou určeny pro celou populaci, dává se vzniku sociální události, aniž by se testoval příjem (př. porodné, pohřebné, DPP financované ze státního rozpočtu)

2.) Sociální pojištění (příspěvkový systém) – může se dít na principu kapitálovém nebo průběžném financování

a) princip kapitálový (fondový) – vytváří se kapitálové rezervy, příspěvky se skládají a dochází ke tvorbě kapitálu (př. důchodové pojištění, které financuje zaměstnanec a přispívá stát) – vyžaduje větší základní kapitál tento systém se ukázal jako nevýhodný, bývá spíše užíván jako doplňkový systém, nebo jako privátní připojišťovací systém

b) princip průběžného financování – (pay as you go – PAYG) – v současné době se u nás uplatňuje jako základní.

Dávky v daném období jsou vypláceny z příspěvek v tomto období vybraných. Tato metoda je založena na mezigenerační solidaritě – stávající výdělečně aktivní generace hradí výdaje na dávky generaci svých rodičů i invalidním spoluobčanům, dále je založen na rovnováze příjmů a výdajů, je výrazně závislý na vývoji demografické struktury obyvatelstva, rychlé stárnutí populace s nárůstem počtu důchodců (př. sociální pojištění , které financuje zaměstnavatel a zaměstnanec, dále zdravotní pojištění, které financuje zaměstnanec, zaměstnavatel a stát). Ve všech systémech musíme mít na paměti valorizaci dávek – jejich přizpůsobování růstu životních nákladů.

Žádné komentáře:

Okomentovat