SPORTOVNÍ ODVĚTVÍ GYMNASTIKY
Ve výkladu k pojmu gymnastika a jeho dělení je uvedena, respektive graficky znázorněna "množina" gymnastických sportů. Jedná se o sporty jak olympijské, tak neolympijské, pro které je charakteristická především specifická "gymnastická motorika" a společná příslušnost ke koordinačně-estetickým, respektive technicko-estetickým sportům. V průběhu času dochází ke vzniku nových sportů gymnastického charakteru a k úpravě pravidel u sportů tradičních. Tato kapitola je zaměřena na informativní charakteristiku jednotlivých sportů ve smyslu historie vzniku, specifiky pohybového obsahu a systému hodnocení.
1. SPORTOVNÍ GYMNASTIKA
SOUTĚŽE VE SPORTOVNÍ GYMNASTICE
Obdobně jako u jiných sportů lze soutěže ve sportovní gymnastice rozdělit na dvě skupiny:
· závody mezinárodní (olympijské, mistrovství světa, mistrovství Evropy, Univerziády)
· kontrolní závody, domácí mistrovské soutěže a přípravná mezistátní utkání
Jmenované závody jsou určeny jak pro družstva, tak i jednotlivce. Světový pohár a mezinárodní závody jsou určeny pouze pro jednotlivce. Pro individuální soutěže jsou dnes nově organizovány mistrovství světa jednotlivců. Domácí závody představují mistrovství republiky v různých výkonnostních stupních, ligové soutěže družstev, pohárové závody jednotlivců, memoriály, popularizační závody mládeže apod.
Závody mezinárodní
Za nejvýznamnější závod ve sportovní gymnastice je považován závod olympijský. Je vypisován jako závod družstev i jednotlivců a to pouze ve volných sestavách. Družstva se skládají ze šesti členů. Na každé nářadí může nastoupit nejvýše pět gymnastů, či gymnastek. Do výsledku družstva se započítávají 4 nejvyšší známky. To znamená, že závodu družstev se může zúčastnit i čtyřčlenný kolektiv, což se v poslední době stává velmi často. Takové družstvo má však značnou nevýhodu, neboť do výsledku se mu započítávají všechny známky. Možnost vybírat pro každou disciplínu ze šesti závodníků pět soutěžících přineslo do závodu družstev velmi zajímavý taktický prvek, který je trenéry ne často využíván. Má totiž význam nejen pro závod družstev, ale i pro postup do finále jednotlivců. Soutěž družstev je totiž zároveň kvalifikačním závodem pro víceboj jednotlivců i finále na jednotlivých nářadích. Do závodu o nejvšestrannějšího gymnastu a gymnastku postupuje 32 nejlepších jednotlivců. Do finálových závodů na jednotlivých disciplinách postupuje šest nejlepších. Ve finále nastupují závodníci bez známky kvalifikační, to znamená tak zvaně s nulou. Pořadí k nástupu do závodu je určeno losem. Olympijským vítězem se může stát pouze jeden závodník, nebo závodnice. V případě shody v bodovém výsledku rozhodují o vítězi předem stanovená kritéria z kvalifikačního závodu.
Olympijské závody ve sportovní gymnastice nejsou otevřené pro všechny gymnasty a pro všechny národní reprezentace. Účast na olympijských hrách si jak družstva, tak i jednotlivci musí vybojovat v kvalifikačním závodě, kterým je mistrovství světa pořádané rok před olympijskými hrami. Na gymnastických olympijských soutěžích je možné vybojovat čtyřicet dva medailí. Ty se udělují za závody družstev, za víceboj jednotlivců a za a za finálové výsledky na jednotlivých disciplinách (muži 6 nářadí, ženy 4 nářadí).
Oproti olympijským hrám je mistrovství světa ve sportovní gymnastice závodem otevřeným. Koná se každý lichý rok. Pro účast jsou stanoveny FIG pouze podmínky formální (členství, zaplacené příspěvky apod.) a sportovně technické požadavky. Ty jsou vyjádřeny pravidly a technickým rozpisem závodů. Závodí se také pouze ve volných sestavách se stanovenou základní obtížnosti.
Mistrovství Evropy družstev má jednu významnou odlišnost od MS a OH. Družstvo se skládá z pěti členů (členek). Na každé nářadí však nastupuje pouze trojice soutěžících. Všechny jejich bodové výsledky se započítávají do hodnocení družstva. Tímto pravidlem se velmi zvyšuje přitažlivost závodu, neboť do poslední disciplíny nebývá závod rozhodnut.
Článek podporuje:
skateboard shop, sportovní obuv, koloběžky
Žádné komentáře:
Okomentovat