Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Při umístění zboží do svobodných celních

Při umístění zboží do svobodných celních skladů a svobodných celních pásem nevzniká celní dluh (zboží v zahraničí) stejně tak event. jako prodej v zahraničí (AE – Zboží na skladě), v případě vlastnictví dodavatele, u dovozu vybraných výrobků vzniká daňová povinnost dnem vzniku celního dluhu u vývozu dnem vyskladnění, evidence zboží v podrozvahové evidenci.

Při dovozu obsahuje faktura zahraničního dodavatele pouze cenu zásob a celní orgán vyměřuje společně se clem i daň z přidané hodnoty (daň se vyměřuje z ceny zvýšené o clo), dávky a poplatky. Obě položky se zúčtují ve prospěch účtu 379 - Jiné závazky jako závazek za celním orgánem. Clo a další položky se stávají součástí ceny a vyúčtují se na vrub účtu pořízení zásob, u DPH je zúčtován nárok na odpočet a stejně tak případný nárok na odpočet spotřební daně. V některých případech požadují celní orgány složení celní jistiny (ne u letecké, železniční a lodní dopravy), která se účtuje jako provozní záloha a následně po obdržení celní deklarace zúčtuje.
Známé způsoby účtování A (kdy clo a náklady jsou účtovány na účet 131 pořízení) a způsob B (účtováno na účet prodaného zboží 504) jsou aplikovány v praxi a používá se účtu provozních záloh 314, AE 131 na zboží na celním skladě. K 1.1. musí účetní jednotka rozlišit, zda se jedná o zboží proclené a neproclené.

1 Celní sklady: veřejné, soukromé (ty na základě oprávnění celního úřadu, proclení).

Žádné komentáře:

Okomentovat