Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

MOTÝLEK (DELFÍN)

Motýlek je nejmladší plavecký styl. Na krátkých tratích je 2. nejrychlejším způsobem po kraulu. V pravidlech plavání je oficiální název MOTÝL.
Vznik – z prsou – vývoj 1936 – 1956
Motýlek – prsové nohy (úzký kop)
2 formy – složená, rozložená – stagnace

První impuls - německý prsař F. Rademacher - před obrátkou protáhl pohyb paží až do oblasti kyčelních kloubů a odtud je přehodil vzduchem, aby se dotkl stěny bazénu.
1934 - David Armbruster, trenér Iowa University v USA, přišel s novým stylem. Obě ruce se vracely do výchozí pozice nad vodou. Tento "motýlkový" pohyb rukou přinášel zvýšení rychlosti, ale zároveň vyžadoval lepší kondici a byl i náročnější na natrénování.
1935 - Jack Sieg, plavec Iowa Univerzity, začal používat nohy jako rybí ocas. Rozvinul pohyb nohou směrem dolů a tento kop byl pojmenován delfíní. Armbruster a Sieg skombinovali motýlkový pohyb rukou s tímto pohybem nohou. S dvěma kopy na jeden záběr rukou zaplaval Sieg 100 yardů z 1:00.2.

J. Higgins časem 1:10,8 min světový rekord na 100 m prsa, i když plaval motýlkemtzv. "motýlková prsa" - prsaři plavali prsa s motýlkovým pohybem rukou a zkráceným prsovým kopem. Delfíní kop byl naopak prohlášen jako porušení pravidel.
1950 byl delfínový kop povolen a pravidly byl uznán nový styl složený z delfínového kopu a motýlkového pohybu rukou. Tento pohyb rukou byl u prsou naopak zakázán. 1952 - OH v Helsinky - do finále závodu na 200m prsa neprobojoval žádný prsař –) oddělení motýlka od prsou
1956 OH v Melbourne – se poprvé závodilo motýlkem
1960 Lance Larson z USA uplaval 100 m motýlek za 59,0 sekundy.

Nové pravidlo, které dovolovalo pohyb nohou vertikálním směrem, umožnilo odstranit brzdící účinky prsařských nohou a nahradit je kraulovým kopem. Ten se však podle pravidel musel provádět oběma nohama současněPrůkopníkem delfína byl maďarský plavec G. Tumpek, který prováděl celý, tělem vlnovité pohyby se značným rozsahem. Tyto pohyby vždy vyústily v aktivní kopy nohou. Na jeden cyklus paží připadaly 2-3 kopy. Proto se rozlišoval dvou a tří úderový delfín.úprava pravidel – vertikální pohyb nohou – kop (analogie kraulu) --) delfín – 1 kopý, - 3 kopý

Současnost
poloha těla – pozitivní (300 ), negativní v přípravné fázi souvisí s prací paží a nohou
PAŽE – cyklický charakter – fáze pracovní a odpočinková
Index diagonality 47, 1 cyklus – 1 – 1,5 sec
dráha dlaní – analogie kraulu, vyšší rychlost, menší síla jednou paží
NOHY – analogie kraulu, větší úhel v koleně, rychlejší pohyb dolů,
Současnost – 2 kopy, nepravidelné
Efektivita – kloubní pohyblivost (koleno, hlezno)
SOUHRA – 1 kop – dokončení záběru paží, impuls pro nádech, - horší, lepší plavci
2 kop – zapadá do záporného odporu – zasunutí paží do vody
pohyby paží a nohou se neruší, ale doplňují (na rozdíl od 1 dobého M)

Žádné komentáře:

Okomentovat