Poloha těla :Při delfínu se celý trup podílí na pohybech nohou svým vlněním. Úhel podélné osy těla s hladinou má proměnlivou hodnotu. Během přípravné fáze paží je negativní. V průběhu záběru je negativní. Vlnivý pohyb trupu těsně souvisí s pohyby horních i dolních končetin.
Pohyby paží :Pohyby horních končetin jsou obdobou kraulu. Provádějí se však současně a symetricky. Celý cyklus lze rozčlenit na fázi přípravnou, přechodnou, záběrovou, vytažení a přenos. a) přípravná fáze - horní končetiny zasouvají do vody v šíři ramen, nebo v poněkud vně v pořadí prsty, předloktí, loket. Dlaně jsou vytočeny vně dolů.
b) přechodná fáze - obdobou kraulové. Ruce se však pohybují více do stran. Dlaně vně, pohyb vně (neprolamovat trup, lokty)
c) záběr
V prvé polovině záběrové fáze se končetiny ohýbají v loketních kloubech se současnou rotací ramen a elevací lopatky. To umožňuje dosažení vysoké polohy lokte. Na konci první části záběru se dlaně přiblíží těsně k sobě. Přitažení – pohyb dovnitř a vzad
Druhá polovina záběru - mohutná extenze v loketních kloubech, zatímco dlaně neustále povolují tlaku vody. Na konci záběru začíná převažovat pohyb nahoru a ruce přecházejí plynule do fáze vytažení. Tento konec záběru stlačuje plavce dolů. Odtažení – pohyb vně a vzad
d) vytažení - relaxované záběrové svalstvo umožňuje končetině zaujmout obtékající polohu
e) přenos – končetiny se přenášejí vzduchem, aby mohl být zahájen další cyklus. Přenos se provádí švihem. Přenos je vysoce náročný na rozsah kloubní pohyblivosti v ramenních kloubech. Končetiny se přenášejí natažené nebo mírně pokrčené v loketních kloubech. Pohyb nohou :
Pohyb DK je součástí delfínového vlnění plavce. Tento pohyb provází zvednutí pánve a snížení ramen. . Následuje pohyb nahoru až na úroveň hladiny, nohy jsou natažené, pohyby vycházejí z kyčelních kloubů. Pohyb je v nejnižším bodě zakončen ploutvovitým pohybem nártu.
První kop je hnací silou. Provádí se v době, kdy paže přešly do vody, tedy po největší ztrátě zrychlení. Význam prvního kopu je i v technice, protože zvedá boky, vrací tělu proudnicovou polohu nutnou pro následující efektivní záběr paží. Druhý kop již nemá hnací efekt, ale vyrovnává poklesnutí boků v konci záběru, čímž usnadňuje přenesení paží. Podporuje záběr paží. Časově je umístěn v druhé polovině záběru až k samotnému konci. Druhý kop dělá problémy především těm, kteří nedotáhnou záběr paží a pak kop časově nestihnou. Plavec musí mít silnou koncovku paží. Snažíme se, aby oba kopy byly na stejné úrovni. Dýchání :Během záběru paží se brada zvedá ve směru pohybu vpřed. Nadechuje se ve chvíli, kdy ramena dosáhnou nejvyšší polohy, brada přitom zůstává ve vodě. Nádech trvá až k začátku přenášení paží. Pozor na pozdní nádech, kdy se plavec končí nádech až při přenášení paží. Při delfínu nadechuje spousta závodníků na dvě tempa, často se také dýchá na každé tempo, někdy se to také kombinuje. Je to zcela individuální a záleží mimo jiné i na délce trati. V dnešní době se někteří plavci nadechují stranou.
Souhra :Podstatné části souhry jsou probrány výše (paže, nohy, dýchání), jednotlivé prvky se vzájemně podmiňují.
Jak má souhra vypadat :a) Ruce se ponoří do vody, kolena se pokrčují, chodidla jsou na hladině.b) Kop nohou končí, paže začínají záběr, vydechuje se.c) Pokračuje výdech.d) Nohy pokrčeny k druhému kopu, výdech dokončen.e) Začal nádech, kop nohou a odtlačení paží.f) Skončil kop nohou, nádech a záběr paží, začíná jejich přenášení.g) Hlava ve vodě (“paže ji překryly”), začíná pohyb nohou vzhůru.
Základní didaktické kroky
- ukázka, pozorování
- výuka delfínového vlnění na suchu
- výuka delfínového vlnění ve vodě – různé varianty vlnění ve vzpažení
- výuka vlnění s jednou rukou ve vzpažení s druhou v připažení, na levém a pravém boku
- pro zpestření výuky zařadit, tzv. delfínové skoky
- zařazení koordinačních cvičení
- prsové paže + delfínové nohy
- vlnění pod vodu
- delfínové skoky ve vodě s navazujícím záběrem horních končetin
- záběry paží, nohy stabilizovány v kolenou nadlehčovací pomůckou
Nejčastější chyby
- poloha trupu je statická
- příliš velký rozsah pohybu ramen vertikálním směrem – velké brzdící účinky
- nohy jsou při záběru příliš od sebe
- malý rozsah záběru nohu ve vertikální rovině přílišné krčení nohou v kolenou
- záběr paží začíná a je veden příliš stranou od ramen, ne od obloku dovnitř – chybí tzv. vysoký loket
- průběh záběru paží a jeho druhá část nemá zrychlující tendenci a intenzitu
- přenos paží je částečně veden vodou
- opožděný vdech a výdech
- snaha a zvládnutí delfínové vlny pouze pohybem ramen a hlavy
- současný pohyb kotníků a ramen
Žádné komentáře:
Okomentovat