Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Rozbor plaveckého způsobu KRAUL

Charakteristika techniky :a) rozhodující hnací síla vychází z činnosti horních končetinb) horní končetiny provádějí pohyby ve směru plavání vzduchemc) dolní končetiny vykonávají kmitavé, vlnivé pohyby, přičemž noha s plochou nártu plní funkci ploutve. DK hlavně funkci stabilizační a vyrovnávací.

Poloha těla : Tělo je na hladině v mírně šikmé poloze, při níž jsou ramena poněkud výše než boky. Při výdechu se plavec dívá vpřed dolů a hlava svým temenem rozráží vodu. Úhel mezi hladinou a podélnou osou těla se mění v závislosti na rychlost plavání. Při pomalém je 5 - 10 stupňů, s rychlostí se zmenšuje až na k 0. V průběhu záběru se horní část trupu vychyluje kolem podélné osy v rozmezí od 40 do 50 stupňů. Na vdechové straně je otočení vždy o něco větší. Pohyby horních končetin :V průběhu jednoho cyklu horních končetin provede plavec jeden cyklus levou a jeden pravou končetinou. Práce paží – 85 %. Cyklus jedné končetiny lze rozdělit na fáze: přípravnou, přechodnou, záběrovou, vytažení a přenos.
Přípravná fáze začíná protnutím hladiny rukou po přenosu. V průběhu této fáze se ruka pohybuje vpřed dolů, přičemž směr vpřed převažuje. Končetina má zaujímat obtékající polohu. Končetina se ponořuje do vody v pořadí prsty, předloktí, loket. Teprve potom se plavec otáčí na stranu zasouvající se ruky. Doba této fáze je asi 0,1 - 0,3s. Přechodná fáze trvá méně než 0,1 s. V této fázi se ruka pohybuje vpřed dolů, pohyb vpřed převažuje. Nejprve ruka přechází z polohy obtékající do polohy záběrové. Tzv. “nahmátnutí vody”. Záběrová fáze je pracovní fází pohybového cyklu.Končetina se pohybuje nazad, tj. proti směru pohybu. Z počátku se pohybuje nazad dolů, aby dosáhla své max. hloubky. Po dosažení této hloubky se začíná ohýbat v loketním kloubu a ruka směřuje k podélné ose těla. Plavec zabírá i plochou předloktí. Důležitá “vysoká poloha lokte”.
První polovina záběru se nazývá přitahování, potom se začíná končetina natahovat a následkem toho se pohybuje ruka pod břicho a odtud vně od podélné osy těla. Současně mění plavec náběhové hrany zabírající ruky. V prvé části je náběhovou hranou palcová strana, v druhé části záběru se stává náběhovou hranou malíková strana. Záběr končí v oblasti kyčelního kloubu. Druhá část záběru se nazývá odtlačování.
Záběrová fáze trvá asi 0,4 - 0,5s. Po ukončení záběru plavec vytahuje končetinu z vody. Fáze vytažení – ruka se pohybuje nahoru vpřed. Vznikají brzdící a stlačné síly. Ruka opět zaujímá obtékající polohu. Nejlepší plavci vytahují končetinu loktem napřed. Fáze trvá asi 0,1s. Fáze přenosu - při této fázi jsou záběrové svaly uvolněné. Plavci přenášejí končetinu ve dvou variantách. Ti kteří mají menší rozsah pohyblivosti.

Dýchání
Plavecké dýchání skládající se z rychlého, intenzivního vdechu úplného výdechu ústy i nosem se provádí na jeden záběrový cyklus paží. Nadechujeme se po otočení hlavy k rameni ve chvíli, kdy paže na stejné straně záběr dokončila a paže na straně protilehlé ještě nezačala. K vdechu na rozhraní hladiny nám pomáhá sestupná část vlny, která vzniká před hlavou.

Základní didaktické kroky
Správné provedení záběru DK provádíme následujícími kroky. V lehu na břiše na vyvýšeném místě (na startovním bloku) střídavě kmitat, pohyb vychází z kyčlí, natažené špičky směřují dovnitř. Nácvik záběrů v sedu na okraji (hraně) bazénu. Nácvik záběrů v závěsu u stěny bazénu, voda nesmí stříkat, pouze ji nohy rozvíří. Splývání se záběrem nohou s plaveckou deskou.
Při nácviku správného provádění HK využíváme např. výuku na suchu nebo na mělčině. Záběry HK ve splývavé poloze při nadlehčení DK (za použití pomůcek nebo za pomocí učitele).


Nejčastější chyby
- vysoká poloha hlavy
- výrazné vertikální pohyby hlavy a ramen
- nízká poloha hlavy a ramen při výdechu
- krčení nohou v kolenou
- zasouvání rukou a průběh záběrů probíhá vně od podélné osy plavce nebo ji kříží
- zkrácený záběr
- neuvolněná fáze přenosu
- neúplný a opožděný výdech
- plavec je stále vykloněn na stranu nádechu

Žádné komentáře:

Okomentovat