1. Poloha těla :Sklon podélné osy těla s hladinou se v průběhu pohybového cyklu mění. Během záběru se úhel zvětšuje. Maxima dosahuje v době nádechu 10 až 30 stupňů. Během záběru nohou a v přípravné fázi paží zaujímá plavec vodorovnou polohu nebo polohu, kdy je pánev výš než ramena (u „delfínové techniky“).
2. Pohyby paží :Jsou současné, symetrické. Podíl hnací síly paží a nohou je přibližně stejný. Paže se pohybují po uzavřených ke konci záběru rozšiřujících se elipsách. Jejich pohyby řídí rytmus pohybu nohou a dýchání. a) Přípravná fáze - paže se pohybují symetricky do stran a vpřed, podílí se ještě na brzdicích silách, na konci přípravné fáze začínají dlaně nabírat hloubku a současně se obracejí vně nazad, získávají oporu. b) Záběrová fáze - pohyb paží nadále do stran, postupné zaujetí polohy s vysokým loktem – s předloktím vytočeným dovnitř – ruka s předloktím jde do stran, dolů a vzad. Dráha dlaní je protaženě elipsovitá (“srdcovitá“). Lokty nejsou výše než ramena, ale vždy výše než ruce. Prsař se snaží zapojit do záběru co největší plochu dlaně a předloktí. K tomu vede jediná cesta – okamžitě po získání opory ohýbat paže v loktech. Záběr je plynule zrychlený až do doby, kdy se lokty dostanou do roviny kolmé k podélné ose těla (osa ramen). Předloktí dokončují záběr pod ramena vymáčknutím vody a plynule bez přerušení nebo zastavení pohybu následuje fáze natahování. c) Natahování - návrat do přípravné fáze, rychlost pohybu navazuje na rychlost záběru – před začátkem záběru rychlost natahování klesá. d) Splývání - (jen u základní techniky) zastavení pohybu po ukončení fáze natahování a záběru nohou. Při splývání se plavec snaží co nejvíce využít získanou rychlost a snaží se zaujmout optimální polohu3. Pohyby nohou :Jsou současné a symetrické. Cyklus obsahuje fáze skrčování a záběrovou (u základní techniky splývání). Kop do stran a po křivce, ostrý úhel v koleni, tupý v kyčli, kloubní pohyblivost
Vrtulový pohyb chodidlaa) Fáze skrčování - v základním postavení jsou končetiny natažené. Na začátku fáze se končetiny ohýbají současně v kyčelních kloubech, pohyb v kolenních kloubech probíhá rychleji. Chodidla se pohybují těsně pod hladinou směrem k hýždím. Kolena jsou asi v šířce pánve – nárty se současně přitahují k bércům a tvoří tzv.“fajfky“ – kolena jsou blíže než paty – stehna svírají s trupem tupý úhel. Fáze skrčování se provádí ve směru plavání, proto je fází brzdící. Zpočátku je to pohyb pomalý – postupně se zrychluje a plynule přechází do záběrové fáze. Tento přechod je velice důležitý bod cyklu. Plavec musí rychle a ve správném okamžiku změnit polohu nártů tak, aby měla co největší čelný průmět. b) Fáze záběrová - probíhá dvakrát až třikrát rychleji než fáze skrčování. Záběr začíná tlačením chodidel vytočených směrem vzad zevnitř se současným přiblížením kolen. Nohy se natahují a současně spojují. Pohyb nohou je postupně zrychlený.
Dýchání :
Při ukončení záběru horních končetin jsou ramena a hlava v nejvyšší poloze. Je to okamžik vdechu, po kterém následuje prudké trčení vpřed, zanoření hlavy a fáze splýváníNádech – je rychlý a hluboký ve druhé polovině záběru pažíVýdech – je umístěn do druhé poloviny fáze natahování, těsně před nadechnutím.
Základní didaktické kroky
Správné provedení záběru dolních končetin provádíme následujícími kroky. Nácvik záběru v sedu na okraji (hraně) bazénu. Na suchu – leh na břiše na startovním bloku nebo na podložce, pohyb je zpočátku prováděn pasivně s dopomocí učitele, kamaráda. Výuka záběrů v závěsu u stěny. Plavání s plaveckou deskou. Při nácviku správného provádění horních končetin využíváme například výuku na suchu nebo na mělčině. Výuka pohybu ve vodě, zabírají pouze horní končetiny, nohy nadlehčené plaveckou deskou. Místo záběru dolních končetin vkládat delfínový záběr nohou (možno použít ploutve).
Nejčastější chyby
- plavec nepřizpůsobí polohu těla v průběhu pohybového cyklu
- nesouměrný záběr nohou
- ve fázi přípravné – krčení kolen pod tělo – zvedají se boky
- ve fázi přípravné – kolena jsou od sebe, chodidla u sebe
- záběr nohou je málo účinný
- záběr nohou není dokončen – nepřechází do důsledného splývání
- záběr paží je veden za osu ramenní
- záběr paží není ukončen přitažením loktů pod trup
- fáze přenosu paží do splývání je pomalá a nedokončená
- špatná zařazení vdechu a výdechu do souhry
Žádné komentáře:
Okomentovat