biologické změny - největší rozdíl v přírůstku tělesné výšky (hoši - až 15am, dívky 11,5cm), u dětí, které pravidelně nesportuji, vznikají problémy - koordinace, schopnost se učit novým pohybům souvisí se změnami v psychice, na konci puberty jsou: (dívky - tělesné změny, hoši - svaly), okolo 14 roku dochází (spíše u dívek) ke stagnaci -mužská a ženská motorika u sportujících dětí roste dál všestrannost
zpevnění kostí (osifikace), držení těla, někteří dosahují vysokých výkonů - plavci, obratnostní sporty. 7. Postpubescence (15-20 let) - dokončení tělesného vývoje - nárůst výšky se zmenšuje - chlapci - do 19 let pokračuje vývoj - dívky - do 15.-16. let pokračuje vývoj, pak stagnace psychický vývoj se stabilizuje - chuť do sportu se zvyšuje -lze zvyšovat výkonnost, mají určité znalosti, přemýšlejí o sportu (pravidla, biomechanika) před 20. rokem dosahují někteří sportovci maximálních výkonem nutné rozvíjet všestrannost. 8. Období dospělosti (20-30 let) největší rozdíly v motorice mezi jednotlivci (populace zabývající se sportem- nesportující populace) začátek stagnace - snižování motorických výkonů, nárůst tělesné hmotnosti, u sportovní populace - optimální období - dokončen vývoj vrchol mají silové a vytrvalostní sporty. 9. lntnervium - střední věk (30-451et)
některé sporty vrcholově (cyklistika, fotbal, hokej), mají formu i po 30. letech - dlouholetá zkušenost kompenzuje fyzický výkon, je špatné pověsit vrcholový sport na hřebíček - potíže (srdeční arytmie, kolísání tlaku,...) po x - letech, tzn. udržovat se v pohybu, Starší střední věk (45-60let)
méně zdravotních potíží, když sportují (oběhový systém), stárnutí je možné oddálit v průměru o 9 let i více, v 60. letech jsou tím "o 10 let mladší" rozdíly v testech se zmenšují sportující ženy x nesportující muži - ženy mívají lepší výkony ve stejném věku, Střední a starší věk (Senium)
Žádné komentáře:
Okomentovat