Pokud se na problém podíváme z opačné strany, z hlediska realizace mimo podnik, pak jde především o výnosy představované tržbami zúčtovanými v běžném období, které se vztahují k výkonům v tomto období prodaným, bez ohledu na to, zda náklady na ně vznikly (a tedy byly zúčtová¬ny) v tomto období nebo v obdobích minulých. Situaci znázorňuje následující obrázek.
Tento problém, který je tře¬ba před výpočtem hospodářského výsledku vždy řešit, se nazývá problém věcné a časové shody (věcné a časové srovnatelnosti) nákladů s výnosy. ( → nelze zaměňovat s časovým rozlišením, které se týká vztahu výdaj-náklad nebo příjem-výnos)
Jeho podstata je zachycena i v zákonu č. 563/1991 Sb. o účetnictví (a podobně i zákonu o dani z příjmu), který stanoví v § 3, odst. 1, že účetní jednotky účtují o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí (dále jen „účetní období“). Před zjištěním hos¬podářského výsledku je proto třeba provést takovou úpravu nákla¬dů, popř. výnosů běžného období, která uvede náklady a výnosy běžného období do věcné a časové shody.
Žádné komentáře:
Okomentovat